Staff

Senior Leadership Team

Headteacher
Martyn Hill
Deputy Headteacher
Paul Snowden
  Andrea Taylor
Designated Senior Person (DSP) - CP and Safeguarding
Assistant Headteachers
Vicky Johnson
  John Lovell
  Caroline Taylor
Deputy Safeguarding Lead
Sixth Form Leadership
  Sarah Taylor
Deputy Safeguarding Lead
   
Associate Senior Leaders
Kate Feather
Quality of Education
  Arne Ide
Behaviour
 
 
Director of Finance
Marie Brook
Director of Human Resources
Rachael Simeone

Pastoral

Head of Year 7
Nick Truelove
Disadvantaged Students - Achievement, Progression and Intervention Lead
Head of Year 8
Sarah Houfe
Head of Year 9
Rebecca Wilkie
Head of Year 10
James Cunliffe
Head of Year 11
Richard Hughes
Social, Emotional and Mental Health Coordinator (SEMH)
Caroline Mason
Personalised Development Coordinator
KS3/4 Students
iPad Administration
Ruth Meadows
Pastoral Teaching Assistants
Lisa Nutt
Year 7 
  Rebecca Thompson
Year 8 
  Jade Belcher
Year 9 
  Jenna Bowes
Year 10 
  Shelley Clarkson
Year 11/Learn to Learn Hub Coordinator 
  Sharon Roberts
Year 11
Upper School Pastoral Assistant
Personal Development
Georgia Burles
Whole School Student Mentor
Teaching Assistant
Chinny Singh
Targeted Support and Achievement HLTA
Joanne Bonser
Attendance Officer
Sarah Headington
Attendance Assistant
Caroline Sharp

Sixth Form

Head of Sixth Form
Caroline Taylor
Head of Year 12
Michael Derrick
Head of Year 13
Beth Truelove
Vocational Education Team Coordinator
Lindsay Fothergill
Lead Coordinator for Student Aspiration
Hannah Hickman
Enrichment Coordinator
Emily Summersgill
Sixth Form Study Support Manager
Tracy Clough
Sixth Form Support Manager
Deputy Headteacher's PA
Paula Andrews
Sixth Form Support Manager/Attendance
Ruth Smith
Sixth Form Administrator
Corinne Strelitze

Social Inclusion

Head of Learning Support
Hilary Lowrie
Assistant Head of Learning Support
Kelly Loughlin
Sarah Hallewell
Stephanie Skidmore
   
Lead Teacher for SEND
Katie Harris
Outdoor Pursuits Coordinator
Assistant EVC
Mark Bonner
Assistant Visits Coordinator
Natalie Crimes
Teacher of Cover
Mollie Harvey
   
Careers Coordinator
Maggie Burton
Administrator (Careers and Sixth Form)
Corinne Strelitze
   
Advanced Student Support Coordinator
Andrew Pickles
Access Arrangements HLTA
Flair Buchanan
Teaching Assistants
Lorraine Bestall
  Hollie Burgin
  Scott Coulthard
  Michele Gadsby-Peet
  Rachel Hanson-Hirst
  Katherine Osborn
  Elisabeth O'Toole
  Julie Salt
  Peter Thompson
   
Learning Support Administrator
Leanne Bond

English

Head of Faculty
Kate Feather
Assistant Head of English
Hannah Bridge
  Sophie Laycock
  Sam Pitts
  Laura Verner
   
  Rose Barrett
  Lucy Brown
  Abigail Dewhirst
  Chris Fox
  Beth Truelove
  John Lovell
  Hannah Marklew
  Sam Pitts
  Jenny Salkeld
  Paul Snowden
  Alex Swinton
  Laura Verner
Faculty TA
Stephanie Bottomley

Maths and Computing

Head of Faculty
Lisa Woods
Assistant Head of Mathematics
Natalie Crimes
 
Hannah Hickman
  Jessica Dodd
 
Jonny Lonsdale
   
Head of Computing
James Trunks
   
  Sophie Barker
  Peter Harrod
  Rez Islam
  Jayne Johnson
  Cordelia Lang
  Hilary Lowrie
  Chris Millington
  Sam Pitts
  Angelo Roxas
  Lesley Sanderson
  Sarah Taylor
  Alison Wharvell
  Kevin Wilson
   
Faculty HLTA
Aimee Barnes

Science

Head of Faculty
Sarah Freakes
Head of Chemistry
Paul Abbott
Head of Physics
Jon Booler
Head of Biology
Pippa Roberts
Lower School Science and BTEC Science Coordinator
Student Catch-Up and Intervention Strategy Lead
Lydia Cooper
   
  Mark Bonner
  Georgia Burles
  Chris Capstick
  Jo Cornforth
  Rhian Fish
  Katie Harris
  Naomi Haworth
  Faye Johnston
  Antonia Maceratesi
  Rebecca Wilkie
  Adam Willoughby
   
Faculty HTLA
John Llewellyn
Faculty Technicians
Jason Spear
  Nathan Tyson

Visual Arts

Head of Faculty
Julie Dennison
Assistant Head of Art and Textiles
Alison Wallis
Lead Teacher of Textiles
Carly McLoughlin
Lead Teacher of Photography
Kirsty Nelson
   
  Joann Gauntlett
  Rebecca George
  Ruth Seaman
   
Faculty Technician
Lindsey Naylor
  Jacqueline Sharp

Psychology and Care

Head of Faculty
Lindsay Fothergill
   
  CarolAnne Boothman
  Sally Emmott
  Lauren Routledge

Design and Technology

Head of Faculty
Calum Joughin
Assistant Head of Design
Simon Harrison
   
  Simon Griffin
  Sarah Hallewell
  Deborah Lister
  Kevin Smith
   
Faculty Technician
Jake Carpenter

Geography

Head of Faculty
Paul Morrison
Assistant Head of Geography
Nick Garbutt
Head of Computing
James Trunks
   
  Kirk Fanshawe
  Meghan Moore
  Rachel Philp
  Carmela Tieni

Humanities

Head of Faculty
SPM Reporting and Coaching Lead
GDPR Lead
Wendy Hamilton
Assistant Head of Humanities
Amy Keating
  Louise Lister
  Kelly Loughlin
   
  Thalia Jefferson
  Romana Khan
  Andrew Parkinson
  Jack Tilson
  Shayne Toy

Business

Head of Faculty
Sarah Bithell
   
  Phil Castile
  Liz Wilson

Modern Foreign Languages

Head of Faculty
Beatrice Litaize
Head of German
Nina Armitage
Head of Spanish
Helen Niño de Guzman
   
  Chekkie Horne
  Arne Ide
  Carolina Moran
  Laetitia Rai
  Alison Sharp

PE

Head of Faculty
Emily Summersgill
Assistant Head of PE
Georgia Simpson
   
  James Cunliffe
  Matthew Dyson
  Richard Hughes
  Stephanie Skidmore
  Caroline Taylor
  Nicholas Truelove
   
Teaching Assistant and Technician
Jacob Cox

Performance

Head of Faculty
Clare Crowther
BTEC Coordinator
Jason Evens
 
Keeley Terry
Music Lead
Joel Anderson
   
  George Cannon
  Vicki Holmes
  Victoria Johnson
  Alice Smith
  Andrea Taylor
   
Teaching Assistant and Technician
Gracie Young
Instrumental Tutors
Rob Carruthers
Drums
  Caroline Dewhurst
Vocals
  Martin Shaw
Guitar
  Wayne Stothard
Piano

ITT and Staff Development

Teacher Development Lead
Rhian Fish
Teacher Development Tutor
Alison Sharp
Teacher Development Tutor
Jonny Lonsdale
Teacher Development Tutor
Nina Armitage
Teacher Development
ITT Support Officer
Faculty Administration Coordinator
Karen Higson

Support Staff

Director of Finance
Marie Brook
   
Finance Officer
Cassie Atkinson
Finance Officer
Alison Middleton
Finance Assistant
 
   
Network Manager
Peter Howarth
Senior IT Technician (Exam IT, iPads & AV)
Senior First Aider
Howard Laycock
IT Technician
Adam Harvey
   
Catering Manager
Kika Masters
Plus all Catering Assistants
 
   
Director of Human Resources
Rachael Simeone
   
Payroll/Personnel Administrator
Relief Cover Supervisor
Senior First Aider
Young Carers Coordinator
Lesley Jackson
Headteacher's PA
Cover Manager
Admissions Administrator
Senior First Aider
Relief Cover Supervisor
Jessica Robinson
Assistant Headteacher's PA
Lower School (Years 7, 8 & 9)
Faculty Administrator (including Trips & Transport)
Isolation Cover Supervisor
Adele Nicholson
Deputy Headteacher's PA
Sixth Form Support Manager
Paula Andrews
Deputy Headteacher's PA
Upper School (Years 10 & 11)
SEMH Administrator
CP Administration
Primary School Liaison
Faculty Administrator
Cover Receptionist
SIMS Data Records
Sarah Brown
  Jenny Bradley
   
Teacher Development
ITT Support Officer
Faculty Administration Coordinator
Karen Higson
   
Attendance Office Assistant
Caroline Sharp
Receptionist
General Administrator
Becky Brotherton
  Tor Wall
   
Cover Supervisor
Amy Wroot
   
Learning Support Administrator
including Pastoral Trips/Vaccinations
Leanne Bond
   
Marketing Manager
Heyla Arbabha
   
Facilities and Contracts Manager
Kika Masters
Deputy Facilities and Contracts Manager
David Bonser
Cleaning Supervisor
Leah Belcher
Caretaker
David Pickles
 
Garry Darlington
   
Grounds Maintenance Assistant
Michael Preston
Plus all Senior and Relief Cleaners
 
   
Learning Resource Centre Manager
Elaine Savage
Examinations Officer
Julie Batty
Timetable/SIMS Manager
SPM
Whole School Census
Timetable
SISRA
Assessment
Tracy Minton
Exams and Data Administrative Assistant
Alyssa Longworth
   
Careers Coordinator 
Maggie Burton
Administrator (Careers and Sixth Form)
Corinne Strelitze
Advanced Student Support Coordinator
Andrew Pickles
   
Sixth Form Study Support Manager
Tracy Clough
Sixth Form Support Manager
Deputy Headteacher's PA
Paula Andrews
Sixth Form Support Manager
SIMS Data Records
Ruth Smith
   
Attendance Assistant
Caroline Sharp

Faculty Technicians

Art & Textiles Techician
Lindsey Naylor
 
Jacqueline Sharp
   
Design Technology Technician
Jake Carpenter
Performance Technician
Gracie Young
PE Technician
Jacob Cox
Senior Science Technician
Nathan Tyson
Science Technician
Jason Spear